Понедельник, 24.06.2019, 18:11

Имущественный налог

Внимание физических лиц!

В уведомлении по имущественным налогам за 2018год не будет квитанций для оплаты.

Налоговая служба приступила к начислению имущественных налогов за 2018 год и уже совсем скоро начнет рассылку налоговых уведомлений по земельному, транспортному налогу и налогу на имущество физических лиц. Форма налоговых уведомлений по сравнению с прошлым годом претерпела серьезные изменения. Соответствующий приказ Федеральной налоговой службы вступил в силу с 1 июня 2019 года.

Теперь налоговое уведомление формируется с включением информации, необходимой для перечисления налогов в бюджетную систему. К этой информации относятся полные реквизиты платежа, его уникальный идентификатор, используя который налогоплательщику не придется вводить или переписывать все реквизиты для оплаты.

В связи с этими изменениями теперь в уведомлениях, которые направляются налогоплательщикам, не будет отдельных квитанций – так называемых платежек. Так же в уведомление будет включен штрих-код и QR-код для быстрой оплаты налогов через банковские терминалы и мобильные устройства с доступом к электронным платежам. При оплате налогов через кассы кредитных организаций достаточно предъявить полученное налоговое уведомление.

Обновленная форма налогового уведомления будет направлена налогоплательщикам по почте в течение кампании по рассылке налоговых уведомлений текущего года.

В электронном виде налоговые уведомления будут выгружены в Личные кабинеты налогоплательщиков физических лиц до 1 ноября 2019 года.

Такие изменения были внесены для оптимизации затрат на формирование налоговых документов и для удобной оплаты налогов физическими лицами.

Просмотров: 42 | Добавил: nikolaevka | Рейтинг: 0.0/0
4 Anthonyhot
Hi! We are working with businesses like yours to support them in the creation of excellent websites and mobile apps of any complexity and specification.
If your CEO / CTO / CIO has plans to launch new digital resources or update existing ones (to iOS 13 for example), Aplana can be a valuable partner and assist in achieving those goals.
Aplana was featured on the Clutch Rating List of the Top-200 Best Custom Software Developers 2018 in the world (you may google this information).
Since 1999 we have launched over 1500 small and large IT projects worldwide. We deliver digital projects to US customers through our highly skilled software teams in Eastern Europe.
This structure allows us to keep the cost for our services reasonable and justified while maintaining a quality of work that is exceptionally high.
Please contact us if you have any technical RFP ( request@aplana.us ) or visit us at http://aplana.us
to get more info.
Please, accept our apology if it currently doesn't apply to you.

3 admnikolaevka.ru
That is an important offer for you. admnikolaevka.ru

2 MarvinHem
Convert your traffic into clients with Animated Explainer Videos
Let?s face it. There?s only 1 reason you have a website. To generate business, Right?

You already have traffic. Want to convert more of your traffic into customers?
They say a picture is worth a thousand words. Well, an animated explainer video is worth much more.

You are too busy to read paragraph after paragraph of words on a website. Time is money and the quicker you can explain your business in an entertaining way to your visitors, the easier it is to convert them into your client.

Watch this short 3 minute video and you?ll understand why successful businesses like Google, Amazon, Walmart and more use animated explainers video to get their message across.

junepanama2000@gmail.com

1 RichardJuh
Good day! admnikolaevka.ru

We advance

Sending your message through the Contact us form which can be found on the sites in the Communication section. Feedback forms are filled in by our program and the captcha is solved. The advantage of this method is that messages sent through feedback forms are whitelisted. This technique improve the chances that your message will be open.

Our database contains more than 25 million sites around the world to which we can send your message.

The cost of one million messages 99 USD

FREE TEST mailing of 50,000 messages to any country of your choice.

This message is automatically generated to use our contacts for communication.

Contact us.
Skype live:contactform_18
Email - ContactForm@make-success.com
WhatsApp - +353899461815